USG bioderek

USG stawów biodrowych jest rekomendowanym badaniem obrazowym, które przeprowadza się u każdego dziecka dwukrotnie – zwykle w 6 i 12 tygodniu życia – w celu wykrycia dysplazji. Cechy badania:

 • Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut,
 • Badanie jest bezbolesne,
 • Badanie jest całkowicie bezpieczne i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Staw biodrowy – budowa i cechy dysplazji

Staw biodrowy jest kulistym stawem utworzonym przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. 

W przypadku dysplazji stawu biodrowego budowa stawu biodrowego jest zaburzona. Panewka stawu biodrowego jest zbyt płytka, ma też pogrubione dno a torebka stawowa jest rozluźniona. Wszystkie te czynniki powodują, że w pozycji wyprostowanej kończyny głowa kości udowej wysuwa się poza panewkę stawu biodrowego i staw nie funkcjonuje w prawidłowy sposób.

Dysplazja – przyczyny

W Polsce problem choroby stawów biodrowych dotyczy około 4 na 100 noworodków. Z badań i praktyki klinicznej wynika, że znacznie częściej dotyczy ona dziewczynek. Jedną z przyczyn są uwarunkowania genetyczne (szacuje się, że jest to około 15%) oraz hormonalne. Przede wszystkim estrogeny oraz relaksyna, które rozluźniają torebkę stawową. Do kolejnych czynników ryzyka wystąpienia dysplazji należą:

 • Położenie miednicowe dziecka w macicy pod koniec ciąży,
 • Małowodzie
 • Duża masa urodzeniowa dziecka,
 • Pierwszy poród,
 • Ciąża mnoga,
 • Nieprawidłowe obchodzenie się z noworodkiem:
  • przewijanie z wyprostowanymi nóżkami, 
  • układanie dziecka wyłącznie na boku
  • noszenie dziecka tyłem do siebie, podtrzymując za jedną nóżkę. 

USG bioderek – przebieg badania

Po pierwszym badaniu bioderek tuż po urodzeniu dziecka (może być wykonane, ale nie jest to standardem) zaleca się jeszcze dwa badania profilaktyczne. Powinno się je wykonać:

 • w 4-6 tygodniu życia dziecka
 • w 12-16 tygodniu życia dziecka

Badanie wykonywane jest przy użyciu specjalnej poduszki, na której dziecko przyjmuje pozycję na boku. W okolicach bioder lekarz rozprowadza żel, do którego przykłada głowicę wytwarzającą fale dźwiękowe. Obraz stawów biodrowych widoczny jest na monitorze. Lekarz może od razu ocenić ich ułożenie i funkcjonowanie. Badanie USG połączone jest z konsultacją ortopedyczną, w czasie której lekarz sprawdza czy u dziecka nie występują objawy niestabilności i ograniczenia w odwodzeniu nóżek oraz czy obie nóżki mają tę samą długość.

Co robić w przypadku stwierdzenia dysplazji?

Jeśli w wykonanym badaniu USG bioderek stwierdzono niewielkie nieprawidłowości lekarz prawdopodobnie zaleci szerokie pieluszkowanie oraz częste układanie maluszka na brzuchu. Jeśli USG stawu biodrowego wykaże dysplazję, konieczne będzie założenie specjalnej ortezy biodrowej, która ma za zadanie podtrzymywać nóżki dziecka w prawidłowej pozycji zgięcia i odwiedzenia. Taką ortezę można zdejmować jedynie podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zakładać ją dziecku przez cały zalecony przez ortopedę okres korekcyjny, który zwykle trwa od 2 do 3 miesięcy. 

Bioderka dziecka – jak dbać o nie na co dzień?

Najlepszym sposobem na dbanie o bioderka dziecka jest zapewnienie maluszkowi swobody w poruszaniu nóżkami. Najlepiej nosić dziecko na biodrze w taki sposób, aby miało szeroko rozchylone nogi. Opiekun nie powinien też prostować nóżek malucha w czasie przewijania i zabawy a także nie podtrzymywać go rękami lub poduszkami, jeśli nie potrafi jeszcze samodzielnie siadać. Warto pamiętać o tym, że nieprzemyślane działania rodziców mogą być szkodliwe także dla kręgosłupa i innych stawów dziecka.