Na czym polega Trening Medyczny

Autor: Patryk

Czas czytania: 3 minuty

Na czym polega Trening Medyczny?

Tekst ukazał się na portalu Zwierciadło.pl

Link do źródła http://zwierciadlo.pl/lifestyle/na-czym-polega-trening-medyczny

Warto pamiętać, że z upływem lat ścięgna i mięśnie mogą tracić na plastyczności i przyjmować tzw. strukturalnie zmienione formy kompensacyjne, a źle dobrane ćwiczenia to najprostsza droga do urazów i kontuzji. Dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób początkujących lub powracających do uprawiana sportu może być trening medyczny.

Na każdego z nas działa wiele czynników, które prowadzą do zmian w postawie i sposobie poruszania, nierzadko też zmieniają funkcje w sposób odbiegający od wzorca. W efekcie pojawia się kulminacja  przeciążeń, które mogą zwiększać ryzyko odniesienia kontuzji. Trening medyczny to nowa forma terapii sportowej,  która pozwala trenerowi zadbać o nasze indywidualne potrzeby, tak by nawet intensywne uprawianie sportu było bezpieczne i skuteczne dla osób w każdym wieku.

„Podstawowym zadaniem i celem treningu medycznego jest doprowadzenie do równowagi miedzy stabilnością i mobilnością przypisaną dla układu ruchu a także sposobu i metody jego sterowania. Rozumiemy to poprzez uzyskanie fizjologicznej równowagi pomiędzy zakresem ruchomości mięśniowo-stawowej a jej koordynacją w trakcie ruchu. Żeby móc efektywnie przenosić siły generowane podczas uprawiania sportu i wykorzystywać energię do poruszania, należy zadbać o tak zwaną harmonię wewnętrzną określaną jako głęboka stabilizacja”, mówi trener medyczny z CRS Clinic Ignacy Firek.

Trening medyczny określa i diagnozuje dysfunkcje ruchowe oraz optymalizując ich działanie. To dobre rozwiązanie dla osób uprawiających sport, także amatorsko. Dzięki indywidualnie dobranym zestawom ćwiczeń fizjoterapeuta przywróci komfort ćwiczenia. Trener medyczny nie tylko przywróci sprawność zastanych stawów czy uwzględni ograniczenia wynikające np. z wcześniejszych kontuzji albo indywidualnej budowy ciała, ale przede wszystkim nauczy właściwego traktowania ciała, co pozwoli stale odczuwać satysfakcję z aktywnego uprawiania sportu i uzyskiwać coraz lepsze wyniki.

„U osób młodych głównym celem treningu medycznego są z reguły działania reedukacyjne i takie ćwiczenia, które modelują i utrwalają prawidłowe wzorce motoryczne. Podczas zajęć z osobami dojrzalszymi staramy się wprowadzać ćwiczenia profilaktyczne i takie które zapobiegać będą pogłębianiu dysfunkcji ruchowych. Takie zajęcia w długofalowej perspektywie mają bardzo często wpływ na zwiększenie wydolności i kondycji całego organizmu. Przekładają się też na technikę biegu czy wykonywania poszczególnych ćwiczeń wspierając klientów w osiąganiu ich dalekosiężnych celów”, dodaje ekspert – Ignacy Firek, CRS Clinic

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Skontaktuj się z nami