fbpx

Trening mobilności vs trening sportowy

Autor: dr Andrzej Kowalczyk

Czas czytania: 4 minuty

Okazuje się, że nie tylko zbytnia sztywność kręgosłupa może być dla nas szkodliwa. Jak wiadomo, żadna skrajność nie jest dobra. Nic nie może ruszać się za bardzo – ani być za bardzo sztywne. Złoty środek jest wskazany także w odniesieniu do ruchomości stawów kręgosłupa 🙂

Warto więc zadbać o prawidłową mobilność kręgosłupa przede wszystkim jako profilaktykę potencjalnych kontuzji. Nie dla wszystkich jednak taki argument jest wystarczającym powodem zadbania o kręgosłup – dopóki organizm jest młody i silny, bardzo dobrze radzi sobie z kompensacjami (wyrównywaniem) wszelkich zaburzeń mobilności stąd myślenie o profilaktyce jest bardzo rzadkim zjawiskiem wśród młodych i aktywnych.

Oto kilka argumentów przemawiających za koniecznością zadbania o nasze plecy, szczególnie jeśli jesteśmy aktywni fizycznie. Może uda nam się przekonać niektórych z Was:) Dzięki odpowiedniej ruchomości kręgosłupa możesz uzyskać:

  • poprawę techniki ruchu w danej dyscyplinie, a co za tym idzie – zwiększenie możliwości organizmu i lepsze wyniki sportowe,
  • szybszą regenerację po wysiłku,
  • równomierne rozłożenie „pracy” na cały kręgosłup oraz okoliczne stawy- mniej przeciążeń,
  • większą świadomość ciała (lepsze odczuwanie wykonywanego ruchu),
  • poprawę płynności ruchów,
  • lepszą efektywność treningu.

Argumentów jest sporo, ale jak to wygląda w poszczególnych dyscyplinach sportowych? Nie sposób omówić wszystkich rodzajów ćwiczeń i aktywności, dlatego chciałabym się odnieść do kilku najpopularniejszych form uprawiania sportu i przedstawić przykłady negatywnego wpływu ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

Pływanie

Dyscyplina uważana za najzdrowszą dla kręgosłupa. I rzeczywiście nie sposób się z tym nie zgodzić. Woda zapewnia odciążenie ciała. Ograniczona ruchomość kręgosłupa (zwłaszcza odcinka szyjnego i lędźwiowego) może jednak narazić nas na kontuzje. W jaki sposób? Mając ograniczenie rotacji, podczas cyklicznego nabierania powietrza w kraulu, skręcamy nadmiernie tułów. Oznacza to przeciążenia pozostałych odcinków kręgosłupa oraz skutkuje błędami w technice, a co za tym idzie – zmniejszeniem osiąganych wyników. W stylu klasycznym i motylkowym, gdzie powietrze nabieramy z przodu, ograniczenie ruchomości jednego odcinka kręgosłupa skutkuje silnym przeciążeniem pozostałych – tułów i tak musi się odgiąć w celu nabrania powietrza a brakujący zakres ruchu muszą nadrobić sąsiednie stawy.

Bieganie

Ograniczenie mobilności kręgosłupa może skutkować pogorszeniem możliwości oddechowych w czasie biegu. Mam tu na myśli przede wszystkim odcinek piersiowy, który pomimo niewielkiej fizjologicznej ruchomości, odpowiada za ruchy oddechowe klatki piersiowej. Ograniczenia w tych segmentach powodują, że szybciej się męczymy a nasz trening jest mniej efektywny.

Siłownia

Trening na siłowni jest bardzo zróżnicowany. Ograniczenie możliwości ruchowych kręgosłupa może więc powodować różne konsekwencje. Posłużę się więc przykładem wykonywania przysiadu ze sztangą, ponieważ jest to bardzo popularne ćwiczenie, wymagające prawidłowej techniki. Błędy w wykonaniu tego ćwiczenia mogą skutkować poważnymi urazami. Najczęstszym jest nadmierne wysunięcie kolan do przodu w czasie przysiadu. W takiej sytuacji dochodzi do ogromnych przeciążeń w stawach kolanowych, a przyczyna bardzo często tkwi w niewystarczającej elastyczności kręgosłupa lędźwiowego.

Podsumowanie

Nieprawidłowa mobilność kręgosłupa (zarówno sztywność, jak i nadmierna ruchomość), może wpływać na nasze codzienne życie. Organizm bardzo dobrze radzi sobie z wyrównywaniem pewnych zaburzeń, jednak może to skutkować dolegliwościami w przyszłości. Dlatego warto zadbać o właściwą elastyczność kręgosłupa, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i uprawianą aktywnością fizyczną.

Jeśli nie jesteście pewni, czy Wasze kręgosłupy „ruszają się” prawidłowo, wszelkie wątpliwości rozwieje spotkanie z fizjoterapeutą. Podczas badania, dokładnie oceni on nie tylko zakresy ruchu, ale przede wszystkim sposób, w jaki funkcjonuje Wasz kręgosłup podczas różnych aktywności. Natomiast w razie wykrycia pewnych zaburzeń, z pewnością podpowie, jak można je zniwelować.

 

 

 

 

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Skontaktuj się z nami