Elementy jogi w terapii stawów i kręgosłupa w CRS Clinic.

Autor: Patryk

Czas czytania: 2 minuty

Już od dawna znany jest leczniczy wpływ praktyki jogi na cały organizm człowieka. W CRS Clinic coraz częściej wykorzystujemy elementy jogi wg Iyengara podczas fizjoterapii.

Dlaczego akurat ten rodzaj jogi jest szczególnie przydatny w fizjoterapii? Bo zwraca uwagę na aspekt różnic pomiędzy budową anatomiczną oraz „kondycją układu ruchu” pomiędzy praktykującymi jogę. Dzięki temu osoby z dysfunkcjami ukłądu ruchu (stawów, mięśni, kręgosłupa) mogą zacząć swoją przygodę z jogą pod okiem fizjoterapeuty.

System Iyengara stworzył mnóstwo „pomocy” takich jak: wałki (bolstery), koce, klocki, paski, liny aby każdy, niezależnie od stanu wyjściowego w jakim ciało zaczyna praktykę, mógł efektywnie ćwiczyć i czerpać zdrowotne korzyści z praktykowania jogi.

Podczas ustawiania się w odpowiednich pozycjach tzw. asanach nasze ciało jest niejako „zmuszane” do symetrycznego (obustronnego) „używania” zakresów ruchomości w stawach. Dzięki takim ćwiczeniom nasze stawy stają się elastyczne a mięśnie coraz bardziej silne i wytrzymałe.

Poniżej kilka podstawowych przykładów użycia asan w celu pozbycia się dolegliwości kręgosłupa.

  • Cel: korekcja i świadomość postawy ciała. Wykorzystaj pozycja Tadasana (= pozycja góry). To jedna z podstawowych pozycji w jodze. Koryguje niewłaściwą postawę ciała, rozwijając jego  świadomość. Pozycję „budujemy” od podstawy, zwracamy uwagę na ustawienie stóp, miednicy, kręgosłupa, obręczy barkowej i głowy.

        

  • Wariant 2. W pozycji Tadasany spleć ręce przed sobą, odwróć je dłońmi na zewnątrz, a następnie przenieś wyprostowane ręce nad głowę. Jesteś to w stanie zrobić zachowując prawidłową pozycję? Zwróć uwagę, żeby nie wypchnąć klatki piersiowej w przód!

  • Cel: odciążenie kręgosłupa. Ustaw się w pozycji Adho mukha svanasana (=pies z głową w dół) . To pozycja mająca zbawienny wpływ na każdy z odcinków kręgosłupa. Podstawowa asana odbywa się bez przyrządów, lecz użycie pasa umożliwia jeszcze efektywniejsze dotarcie do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dlatego też wariant ten stosuje się u pacjentów z dolegliwościami bólowymi tego odcinka.

 

Zapraszamy na zajęcia do Anety Harczuk – dyplomowanej fizjoterapeutki, kursantki szkolenia nauczycielskiego jogi Iyengara.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Skontaktuj się z nami