fbpx

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Autor: Patryk

Czas czytania: 3 minuty

O Tendinopatii:

Tendinopatia ścięgna Achillesa. Niedawno pisaliśmy (zob. https://www.crsclinic.pl/baza-wiedzy/sciegno-achillesa/ ‎ ) o budowie ścięgna Achillesa. Wiecie już, że jest zbudowane nietypowo, ma największą wytrzymałość ze wszystkich ścięgien naszego ciała. Jednocześnie przekornie potrafi sprawiać wiele problemów bólowych. Dotyczy to osób zarówno trenujących bieganie, jak i mało aktywnych fizycznie. Dzisiaj skupimy się na tendinopatii ścięgna Achillesa.

Tendinopatia ścięgna Achillesa jest jedną z głównych przyczyn bólu pięty u biegaczy. Często skarżą się na nią także pracownicy biurowi, których aktywność fizyczna nie wykracza poza “średnią krajową”:). Dotyka głównie mężczyzn w przedziale wiekowym 30-40 lat.

Tendinopatia ścięgna Achillesa – podział:

  • Tendinopatie ostre

    Pomimo groźnej nazwy i długiego procesu naprawczego, dzięki dobrze poprowadzonej rehabilitacji mogą przebiegać nie pozostawiając większego uszczerbku na zdrowiu. Powstają w wyniku urazu powodując uszkodzenie ścięgna. Dochodzi wtedy do zapalenia ścięgna, które jest odpowiedzią organizmu na to uszkodzenie. Tkanka zaczyna się samoistnie goić i regenerować, by w końcu stać się pełnowartościowym ścięgnem.

  • Tendinopatie przeciążeniowe

    Nie są związane z nagłym urazem. W tym przypadku ból jest miejscowy i odczuwalny zazwyczaj rano. Po jakimś czasie udaje się go “rozchodzić”. Ścięgno nie regeneruje się już tak dobrze jak przy formie ostrej przeciążenia. Tkanka pozostaje “nieuporządkowana”, zdegenerowana, bardzo różniąca się od tej w zdrowym ścięgnie.

Ostre tendinopatie najczęściej kończą się wizytą u specjalisty. Przeciążeniowe poddawane są “terapii domowej”, która zwykle polega na odpoczynku, chwilowym zaprzestaniu aktywności. Rzeczywiście może to przynieść ulgę – ale tylko chwilową. Dolegliwości zwykle nawracają ze zwiększoną siłą. Spowodowane jest to brakiem gojenia się tkanki i jej postępującą degeneracją.

Świetnym remedium na tendinopatie I towarzyszący im ból są ćwiczenia ekscentryczne (po odpowiednim instruktażu można wykonywać je samodzielnie w domu!). Np. opuszczanie pięt ze wspięcia na palce w najróżniejszych wariacjach – dostosowanych do aktualnego stanu ścięgna I rodzaju jego uszkodzenia.

Warto wcześniej, za pomocą badania USG dowiedzieć się, której części ścięgna dotyczy uszkodzenie. Od tego zależy jakie ćwiczenia będziemy stosowali w przewadze. Bardzo ważna jest odpowiednia progresja obciążeń. Zazwyczaj po trzech miesiącach odpowiednio dobranych i regularnych ćwiczeń następuje eliminacja dolegliwości bólowych. Idealnie jeśli jednocześnie fizjoterapeuta może przyjrzeć się biomechanice naszego ciała i poszukać przyczyny przeciążania ścięgna. Odnalezienie przyczyny, praca manualna oraz wskazówki dotyczące zmiany błędnego wzorca ruchowego mogą skutecznie zapobiec występowaniu problemów ze ścięgnem Achillesa w przyszłości.

opracowanie: Jacek Grabowski, fizjoterapeuta CRS Clinic,

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Skontaktuj się z nami