Boli Cię?

Potrzebujesz pomocy ORTOPEDYCZNEJ

Zadzwoń teraz
516 167 506

Hydrodekompresja

Nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka (ZCKN) metodą hydrodekompresji nerwu.

Nowoczesna alternatywa dla leczenia chirurgicznego (operacyjnego) bolącego nadgarstka.

Cieśń nadgarstka – przyczyny bólu

Zespól cieśni, zespół kanału nadgarstka, zespół cieśni kanału nadgarstka (ZCKN) – są to określenia tej samej przypadłości – najczęściej występującej dolegliwości uciskowej (kompresyjnej) kończyny górnej. Przyczyną jest ucisk nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka. Ucisk ten powoduje nasilające się dolegliwości bólowe palców, kciuka, dłoniowej oraz grzbietowej części ręki. Bardzo często pierwszym objawem jest mrowienie/ drętwienie palców pojawiające się w nocy. Dolegliwości nocne są bardzo uciążliwe i są przyczyną chronicznego niewyspania i zmęczenia. Z czasem może dojść do upośledzenia siły ręki. Chorzy niezamierzenie upuszczają przedmioty, pojawiają się też trudności w wykonywaniu drobnych czynności manualnych. Brak właściwego leczenia może prowadzić do utrwalenia powyższych objawów.

Do ucisku dochodzi najczęściej z następujących powodów:

  • obrzęku sąsiadujących ścięgien,
  • powtarzających się mikrourazów i przeciążeń (np. związanych z pracą przy komputerze lub pracą fizyczną)
  • stanów zapalnych
  • zwiększonego zatrzymywania wody w organiźmie np. z powodu zmian hormonalnych
  • zmian bliznowatych po urazowych (w tym złamaniach) i przeciążeniach
  • zmian bliznowatych po przebytym operacyjnym leczeniu cieśni nadgarstka

Leczenie cieśni nadgarstka

Stosujemy nowatorską, nieoperacyjną metodę leczenia zespołu cieśni kanały nadgarstka (ZCKN). Zamiast operacji wykonywana jest cienkoigłowa iniekcja (zastrzyk). Zabieg jest praktycznie bezbolesny – iniekcja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pod uważną kontrolą USG. Dzięki podaniu odpowiedniej ilości płynu do przestrzeni wokół nerwu, zostaje on uwolniony i rozdzielony od otaczających tkanek. Uzyskujemy efekt tożsamy z rezultatem zabiegu operacyjnego – obserwujemy, często bardzo szybkie, ustępowanie przykrych objawów: drętwienia, mrowienia i bólu.

Porównanie metod:

Zabieg operacyjnyLeczenie nieoperacyjne metodą hydrodekompresji
Czas trwania leczenia i intensywność bóluZabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przewodowym lub miejscowym (różny czas trwania oraz różna cena zabiegu). Po ustaniu znieczulenia ostry ból pooperacyjny zwykle wymaga leczenia silnymi lekami przeciwbólowymi (odczuwalny zgodnie z progiem bólowym pacjenta aż do wygojenia przeciętych tkanek, przeciętnie do 2 tygodni).Zabieg pod znieczuleniem miejscowym i kontrolą USG trwa maksymalnie do 30 min. Po zabiegu ból nie występuje wcale.
Efekt i czas powrotu do aktywności po leczeniuPozytywny efekt uzyskuje się po wygojeniu rany, czyli po około 2-3 tygodniach. Przez ten czas nie ma możliwości pracy np. na klawiaturze komputera, codzienne czynności są utrudnione.Pozytywny efekt uzyskuje się natychmiast po zabiegu lub maksymalnie po kilku godzinach. Do pracy biurowej można wrócić prosto z gabinetu lekarskiego.
Występowanie bliznyTak, zawszeNigdy
Ryzyko infekcji i powikłańRyzyko infekcji jak przy każdej operacji z naruszeniem ciągłości skóry (cięcie chirurgiczne). Aż 19% pacjentów doświadcza nawrotu dolegliwości. M. in. z powodu powstawania blizn, 12% pacjentów decyduje się na reoperacjęMinimalne ryzyko infekcji. Standardowo stosuje się antybiotykoterapię okołozabiegową. Ryzyko powstania blizn nie istnieje. Powikłania są ściśle związane z samym wykonaniem iniekcji, które jest przeprowadzone wolno, pod stałą kontrolą USG.
Kosztokoło 3500 zł lub więcej1500 zł

Dla jakich Pacjentów zaleca się metodę hydrodekompresji nerwu?

  • Pacjentów, którzy nie chcą poddać się zabiegowi operacyjnemu (np. z przyczyn czasowych i braku możliwości „wyłączenia się” z życia zawodowego, itp.)
  • Pacjentów, którzy nie mogą się operować
  • Pacjentów, którzy już poddali się operacji, ale objawy – m.in. z powodu blizn – nawracają

SPECJALIŚCI

ortopeda Grzegorz Torba

ortopeda Mateusz Przybycień

ortopeda Michał Bartoszewicz

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ