Hydrodekompresja

Nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka (ZCKN) metodą hydrodekompresji nerwu.

Hydrodekompresja to nowoczesna alternatywa dla leczenia chirurgicznego (operacyjnego) bolącego nadgarstka.

Cieśń nadgarstka – przyczyny bólu

Zespól cieśni, zespół kanału nadgarstka, zespół cieśni kanału nadgarstka (ZCKN) – są to określenia tej samej przypadłości – najczęściej występującej dolegliwości uciskowej (kompresyjnej) kończyny górnej. Przyczyną jest ucisk nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka. Ucisk ten powoduje nasilające się dolegliwości bólowe palców, kciuka, dłoniowej oraz grzbietowej części ręki. Bardzo często pierwszym objawem jest mrowienie/ drętwienie palców pojawiające się w nocy. Dolegliwości nocne są bardzo uciążliwe i są przyczyną chronicznego niewyspania i zmęczenia. Z czasem może dojść do upośledzenia siły ręki. Chorzy niezamierzenie upuszczają przedmioty, pojawiają się też trudności w wykonywaniu drobnych czynności manualnych. Brak właściwego leczenia może prowadzić do utrwalenia powyższych objawów.

Do ucisku dochodzi najczęściej z następujących powodów:

 • obrzęku sąsiadujących ścięgien,
 • powtarzających się mikrourazów i przeciążeń (np. związanych z pracą przy komputerze lub pracą fizyczną)
 • stanów zapalnych
 • zwiększonego zatrzymywania wody w organiźmie np. z powodu zmian hormonalnych
 • zmian bliznowatych po urazowych (w tym złamaniach) i przeciążeniach
 • zmian bliznowatych po przebytym operacyjnym leczeniu cieśni nadgarstka

Hydrodekompresja – leczenie cieśni nadgarstka metodą bezoperacyjną

Stosujemy hydrodekompresja, czyli nowatorską, nieoperacyjną metodę leczenia zespołu cieśni kanały nadgarstka (ZCKN). Zamiast operacji wykonywana jest cienkoigłowa iniekcja (zastrzyk). Zabieg jest praktycznie bezbolesny – iniekcja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pod uważną kontrolą USG. Dzięki podaniu odpowiedniej ilości płynu do przestrzeni wokół nerwu, zostaje on uwolniony i rozdzielony od otaczających tkanek. Uzyskujemy efekt tożsamy z rezultatem zabiegu operacyjnego – obserwujemy, często bardzo szybkie, ustępowanie przykrych objawów: drętwienia, mrowienia i bólu.

Porównanie metod:

Zabieg operacyjnyLeczenie nieoperacyjne metodą hydrodekompresji
Czas trwania leczenia i intensywność bóluZabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przewodowym lub miejscowym (różny czas trwania oraz różna cena zabiegu). Po ustaniu znieczulenia ostry ból pooperacyjny zwykle wymaga leczenia silnymi lekami przeciwbólowymi (odczuwalny zgodnie z progiem bólowym pacjenta aż do wygojenia przeciętych tkanek, przeciętnie do 2 tygodni).Zabieg pod znieczuleniem miejscowym i kontrolą USG trwa maksymalnie do 30 min. Po zabiegu ból nie występuje wcale.
Efekt i czas powrotu do aktywności po leczeniuPozytywny efekt uzyskuje się po wygojeniu rany, czyli po około 2-3 tygodniach. Przez ten czas nie ma możliwości pracy np. na klawiaturze komputera, codzienne czynności są utrudnione.Pozytywny efekt uzyskuje się natychmiast po zabiegu lub maksymalnie po kilku godzinach. Do pracy biurowej można wrócić prosto z gabinetu lekarskiego.
Występowanie bliznyTak, zawszeNigdy
Ryzyko infekcji i powikłańRyzyko infekcji jak przy każdej operacji z naruszeniem ciągłości skóry (cięcie chirurgiczne). Aż 19% pacjentów doświadcza nawrotu dolegliwości. M. in. z powodu powstawania blizn, 12% pacjentów decyduje się na reoperacjęMinimalne ryzyko infekcji. Standardowo stosuje się antybiotykoterapię okołozabiegową. Ryzyko powstania blizn nie istnieje. Powikłania są ściśle związane z samym wykonaniem iniekcji, które jest przeprowadzone wolno, pod stałą kontrolą USG.
Kosztokoło 3500 zł lub więcej1500 zł

Dla jakich Pacjentów zaleca się metodę hydrodekompresji nerwu?

 • Pacjentów, którzy nie chcą poddać się zabiegowi operacyjnemu (np. z przyczyn czasowych i braku możliwości „wyłączenia się” z życia zawodowego, itp.)
 • Pacjentów, którzy nie mogą się operować
 • Pacjentów, którzy już poddali się operacji, ale objawy – m.in. z powodu blizn – nawracają

Chcesz umówić się na konsultację z naszym specjalistą?

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą!

  SPECJALIŚCI

  ortopeda Grzegorz Torba

  ortopeda Mateusz Przybycień

  ortopeda Michał Bartoszewicz

  Pytania i odpowiedzi

  1. Kto wykonuje zabiegi hydrodekompresji?
  2. Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu hydrodekompresji?
  3. Jak długo trwa wizyta i zabieg hydrodekompresji?
  4. Czy zabieg jest bolesny?
  5. Czy wymagana jest kontrola po zabiegu hydrodekompresji?
  6. Czy po zabiegu muszę przyjeżdżać na rehabilitację?
  7. Przyjeżdżam do Was z daleka – czy na pewno zabieg będzie przeprowadzony tego samego dnia?
  8. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
  9. Czy może nie być efektu po zabiegu?
  10. Jakie są możliwe powikłania po zabiegu hydrodekompresji?
  11. Czy po zabiegu muszę przebywać na zwolnieniu lekarskim?
  12. Czy można prowadzić samochód bezpośrednio po zabiegu?
  13. Kiedy jest możliwy powrót do normalnych czynności?
  14. Kiedy mogę wrócić do pracy fizycznej a kiedy do biurowej?
  15. Czy trzeba odstawić leki na nadciśnienie, rozrzedzające krew lub inne?
  16. Jak dużo wykonaliście zabiegów hydrodekompresji?
  17. Jaki jest całkowity koszt zabiegu? Czy są koszty dodatkowe?
  18. Czy zabieg można wykonywać po operacji cieśni nadgarstka?
  19. Jakie badania trzeba mieć na konsultację kwalifikacyjną?

  Kto wykonuje zabiegi hydrodekompresji?

  Zabiegi nieoperacyjnego leczenia zespołu cieśni nadgarstka wykonują doświadczeni lekarze posiadający specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Są to specjaliści czynnie pracujący w warszawskich szpitalach i na co dzień wykonujący różne zabiegi operacyjne. Ich praktyczne doświadczenie jest nieocenione w prawidłowej kwalifikacji do zabiegu hydrodekompresji cieśni nadgarstka. – a prawidłowa kwalifikacja ma kluczowe znaczenie dla pozytywnego efektu.

  Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu hydrodekompresji?

  Kwalifikacja odbywa się bezpośrednio podczas konsultacji z danym specjalistą. Przeprowadzany jest wywiad na temat dolegliwości, badanie kliniczne ręki oraz diagnostyczne badanie ultrasonograficzne (USG). Znalezienie w obrazie USG typowych zmian dla zespołu kanału cieśni nadgarstka jest potwierdzeniem postawionego rozpoznania.

  Jak długo trwa wizyta i zabieg hydrodekompresji?

  Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu trwa aż 30 minut. Jest to czas, w którym specjalista, bez pośpiechu, przeprowadzi rozmowę oraz badanie kliniczne, wykona specjalistyczne badanie USG oraz przeprowadzi leczenie sonochirurgiczne z należytą starannością.

  Czy zabieg jest bolesny?

  W CRS Clinic wykonujemy zabiegi, które często w sposób natychmiastowy eliminują ból. Dbając o komfort Pacjenta staramy się, aby samo wykonanie zabiegu również było bezbolesne. Skóra przed wykonaniem zabiegu jest znieczulana, a sam zabieg wykonywany jest możliwie cienką igłą ze stałym podaniem środka znieczulającego.

  Czy wymagana jest kontrola po zabiegu hydrodekompresji?

  Tak. Dbając o zdrowie Pacjenta i chcąc uzyskać idealny efekt zabiegu zapraszamy naszych Pacjentów na wizytę kontrolną po 3-4 tygodniach od zabiegu. Na wizycie lekarz ocenia wpływ zabiegu na mobilność nerwu pośrodkowego, stan tkanek miękkich oraz postępy rehabilitacji.

  Czy po zabiegu muszę przyjeżdżać na rehabilitację?

  Wzmocnienie efektu zabiegu hydrodekompresji – tak określamy proces rehabilitacji po hydrodekompresji. Najczęściej krótko po zabiegu występuje efekt WOW 🙂 – ból, mrowienie i drętwienie zmniejszają się i ustępują. Poprawia się czucie w palcach. Dzieje się tak z powodu zadziałania leków podanych do nadgarstka podczas zabiegu. Jednak dla uzyskania trwałego, bardzo dobrego efektu leczenie kluczowe są takie elementy jak poprawa ruchomości samego nerwu, poprawa ruchomości nadgarstka oraz poprawa siły mięśni barku. Stąd właściwa rehabilitacja ma tak duże znaczenie. Dlatego każdego naszego Pacjenta zachęcamy do skorzystania z ogromnego doświadczenia naszych fizjoterapeutów – to naprawdę działa!

  Przyjeżdżam do Was z daleka – czy na pewno zabieg będzie przeprowadzony tego samego dnia?

  Po stwierdzonej kwalifikacji do zabiegu hydrodkompresji sam zabieg jest przeprowadzany na tej samej wizycie.

  Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

  Zasadniczo nie występują bezwzględne przeciwwskazania do wykonania zabiegu hydrodekompresji. Do przeciwwskazań względnych należą np. choroby skóry w miejscu wykonania zabiegu.

  Jaki jest efekt, jak długo się utrzymuje?

  Efekt zabiegu pojawia się bardzo szybko, często bezpośrednio po zabiegu Pacjent odczuwa poprawę czucia w palcach i zmniejszenie dolegliwości. Bardzo często już pierwsza noc po zabiegu jest – po raz pierwszy od wielu miesięcy – przespana bez bólu. Optymalny efekt uzyskuje się w ciągu paru tygodni po zabiegu – prawidłowość tego procesu jest badana przez lekarza na wizycie kontrolnej.
  Efekt zabiegu hydrodekompresji zwykle utrzymuje się bardzo długo – w naszych obserwacjach Pacjenci czują się dobrze nawet 2 lata po zabiegu. Ważnym czynnikiem wpływającym na utrzymywanie jest rodzaj wykonywanej pracy oraz stosowanie się do zaleceń rehabilitantów.

  Czy może nie być efektu po zabiegu?

  Czasami istnieją istotne wskazania do zastosowania leczenia operacyjnego. W takim wypadku lekarz informuje pacjenta, że efekt może być mniejszy niż oczekiwany. Zabieg oczywiście może być przeprowadzony, ale na wyraźne życzenie Pacjenta.

  Jakie są możliwe powikłania po zabiegu hydrodekompresji?

  Metoda nieoperacyjnego leczenia cieśni nadgarstka jest metodą sonochirurgiczną. Zabieg wykonywany jest cienką igłą po dokładnym oczyszczeniu miejsca wkłucia. Przez cały czas lekarz ma pod ścisłą kontrolą miejsce usytuowania igły zabiegowej obserwując ją na monitorze USG. Ryzyko jakichkolwiek powikłań jest minimalne a w praktyce nie zaobserwowane.

  Czy po zabiegu muszę przebywać na zwolnieniu lekarskim?

  Nie, nie ma potrzeby przebywanie na zwolnieniu lekarskim.

  Czy można prowadzić samochód bezpośrednio po zabiegu?

  Używanie dłoni bezpośrednio po zabiegu nie jest zakazane. Aczkolwiek w praktyce rekomendujemy przyjazd z osobą towarzyszącą, która w razie potrzeby może prowadzić samochód.

  Kiedy jest możliwy powrót do normalnych czynności?

  Przez 2-3 dni zalecamy względny odpoczynek dla dłoni poddanej zabiegowi szczególnie jeśli chodzi o dźwiganie oraz wykonywanie powtarzalnych czynności. Używanie dłoni bez wykonywania czynności przeciążajacych możliwe jest od następnego dnia po zabiegu.

  Kiedy mogę wrócić do pracy fizycznej a kiedy do biurowej?

  Powrót do pracy fizycznej jest uzależniony od subiektywnych odczuć Pacjenta. Po zabiegu w okolicy nadgarstka będzie, przez około 2 dni, utrzymywać się obrzęk co może powodować dyskomfort.
  Powrót do pracy biurowej możliwy jest następnego dnia po zabiegu.

  Czy trzeba odstawić leki na nadciśnienie, rozrzedzające krew lub inne?

  Nie ma potrzeby odstawiania leków. W razie przyjmowania jakichkolwiek leków na stałe lekarz, w czasie konsultacji przedstawi Państwu odpowiednie zalecenia.

  Jak dużo wykonaliście zabiegów hydrodekompresji?

  Mamy bogate doświadczenie w leczeniu sonochirurgicznym. Pierwsze zabiegi hydrodekomresji zostały wykonane w 2019 roku. Od tego czasu wyleczyliśmy tą metodą niemal 1100 Pacjentów.

  Jaki jest całkowity koszt zabiegu? Czy są koszty dodatkowe?

  Koszt zabiegu hydrodekompresji wynosi 1500 zł. Do tego należy doliczyć koszt wizyty kwalifikacyjnej zawierającej badanie kliniczne oraz diagnostykę ultrasonograficzną – w kwocie 330 zł. Po zabiegu rekomendujemy wizytę kontrolną, która kosztuje 330 zł.
  Nasi Pacjenci mogą skorzystać ze specjalnej zniżki na cały proces jeśli zdecydują się na jednorazową płatność.

  Czy zabieg można wykonywać po operacji cieśni nadgarstka?

  Dużą grupę naszych Pacjentów stanowią osoby po operacyjnym leczeniu cieśni nadgarstka. Są to Pacjenci, u których najczęściej wystąpił nawrót dolegliwości z powodu wewnętrznych blizn pooperacyjnych. U tych osób z powodzeniem stosujemy metodę hydrodekompresji połączoną z rehabilitacją.

  Jakie badania trzeba mieć na konsultację kwalifikacyjną?

  Tradycyjnie przyjęło się uważać, że badaniem dodatkowym potwierdzającym zespół cieśni kanału nadgarstka jest badanie EMG (elektromiograficzne). Badanie to pokazuje, że mamy do czynienia z zaburzeniem pracy konkretnego nerwu – w tym wypadku pośrodkowego. W praktyce już po badaniu klinicznym Pacjenta – jeśli występują typowe dla cieśni objawy ucisku na nerw – można mieć pewność, że nacisk ten występuje. Dużo praktyczniejszym badaniem przed wykonaniem zabiegu jest badanie ultrasonograficzne (USG). W rękach doświadczonego lekarza badanie to pokazuje wiele kluczowych dla procesu leczenia wskaźników np: obrzęk nerwu – jego objętość i rozległość, przesuwalność nerwu względem innych tkanek, obrzęk ścięgien, grubość więzadła poprzecznego nadgarstka. Są to bardzo cenne wskazówki zarówno dla lekarza prowadzącego jak i dla fizjoterapeuty. Dopiero na ich podstawie można zakwalifikować Pacjenta do zabiegu i przewidywać jego efekt końcowy.
  Badanie EMG raczej znajdzie zastosowanie w przypadkach niejasnych, wymagających dodatkowej diagnostyki.
  Podsumowując – Pacjent nie musi posiadać żadnych badań dodatkowych.