
Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) i mezenchymalnymi komórkami macierzystymi (MSC)
Z radością informujemy, że wprowadziliśmy w CRS Clinic innowacyjne terapie komórkami pochodzącymi z tkanek własnych Pacjenta. Są to terapia osoczem bogatopłytkowym (ang. PRP – platelet rich plasma) oraz terapia mezenchymalnymi komórkami macierzystymi (ang. MSC – mesenchymal stem cells)
PRP i MSC zaliczają się do najnowocześniejszych sposobów leczenia szerokiego wachlarza dolegliwości, w tym wielu z zakresu ortopedycznego. Słowem klucz w terapii komórkami mezenchymalnymi są tzw. komórki macierzyste.
Do niedawna komórki macierzyste u dorosłego człowieka można było pozyskać tylko ze szpiku kostnego. Najnowsze badania *(1) wskazują jednak, że to tkanka tłuszczowa jest ich najlepszym źródłem a sposób pozyskania komórek z jej wykorzystaniem mniej inwazyjny.
Odkryto, iż w tkance tłuszczowej znajduje się blisko 500 razy więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym **(2). Stwarza to możliwość innowacyjnych rozwiązań w leczeniu schorzeń u Pacjentów w każdym wieku. Zarówno aktywnych sportowo (po kontuzjach), jak i cierpiących na zwyrodnienia stawów.
Komórki macierzyste są niezastąpionym narzędziem medycyny regeneracyjnej wykorzystywanym w wielu przypadkach, m.in. w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, rekonstrukcji tkanki kostnej i chrzęstnej a także w chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej, terapii układu sercowo-naczyniowego oraz dokrewnego.
W wielu wypadkach terapię MSC można łączyć z terapią PRP uzyskując jeszcze lepsze efekty w odbudowie uszkodzonych tkanek.
Terapia stymuluje procesy naprawcze poprzez zwiększenie powstawania naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze odżywienie tkanek. Ma również działanie przeciwzapalne a także przyspiesza gojenie.
Zastosowanie tych zabiegów w ortopedii jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, u których przyczyną dolegliwości są uszkodzenia w obrębie:
- chrząstki
- ścięgien
- więzadeł
- mięśni
- torebek stawowych
Najczęstsze wskazania do terapii MSC lub/i PRP w ortopedii:
- zmiany zwyrodnieniowe
- bóle stawów spowodowane uszkodzeniem wewnątrzstawowym (kolanowe, biodrowe, ramienne, łokcie, nadgarstki i in.)
- urazy i rekonstrukcja chrząstki stawowej
- urazy i rekonstrukcja więzadeł ( np. więzadło krzyżowe przednie)
- urazy i rekonstrukcja łąkotek
- przeciążenia i uszkodzenia mięśni, ścięgien ( łokieć golfisty/tenisisty, rozcięgno podeszwowe)
- oderwania przyczepu ścięgien
W przypadku terapii osoczem bogatopłytkowym PRP Pacjent odbywa trzy wizyty gabinetowe. Podczas pierwszej odbywa się konsultacja i kwalifikacja Pacjenta z wykorzystaniem diagnostyki USG. W kolejnej następuje pobranie krwi od Pacjenta, odwirowanie frakcji PRP z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia oraz wstrzyknięcie preparatu w miejsce docelowe pod kontrolą USG. Ostatnia wizyta ma charakter kontrolny. Zalecane jest łączenie terapii osoczem bogatopłytkowym PRP z fizjoterapią (rozpoczęcie rehabilitacji po 2 tyg. od zabiegu), co znacznie zwiększa efektywność zabiegu.
W przypadku terapii mezenchymalnymi komórkami macierzystymi MSC potrzebne są również trzy wizyty. Z tym, że druga wizyta odbywa się na sali zabiegowej/operacyjnej, gdzie lekarz pobiera od Pacjenta tkankę tłuszczową w znieczuleniu miejscowym. Wtedy też – po odseparowaniu odpowiedniej frakcji – następuje wstrzyknięcie preparatu pod kontrolą USG. W przypadku łączenia terapii z PRP następuje też jednoczesne wstrzyknięcie wcześniej przygotowanego preparatu PRP. Po zakończeniu terapii mezenchymalnymi komórkami macierzystymi MSC zalecana jest rehabilitacja mająca na celu utrwalenie i zwiększenie efektywności zabiegu.
W CRS Clinic terapię osoczem bogatopłytkowym PRP oraz mezenchymalnymi komórkami macierzystymi MSC prowadzi jeden z pionierów tego rodzaju zabiegów w Polsce, lek.med. Jan Kośmider. Informacje o zabiegach tutaj.