Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) i mezenchymalnymi komórkami macierzystymi (MSC)

Autor: Jacek Grabowski

Czas czytania: 4 minuty

Z radością informujemy, że wprowadziliśmy w CRS Clinic innowacyjne terapie komórkami pochodzącymi z tkanek własnych Pacjenta. Są to terapia osoczem bogatopłytkowym (ang. PRP – platelet rich plasma) oraz terapia mezenchymalnymi komórkami macierzystymi (ang. MSC – mesenchymal stem cells)

PRP i MSC zaliczają się do najnowocześniejszych sposobów leczenia szerokiego wachlarza dolegliwości, w tym wielu z zakresu ortopedycznego. Słowem klucz w terapii komórkami mezenchymalnymi są tzw. komórki macierzyste.

Do niedawna komórki macierzyste u dorosłego człowieka można było pozyskać tylko ze szpiku kostnego. Najnowsze badania *(1) wskazują jednak, że to tkanka tłuszczowa jest ich najlepszym źródłem a sposób pozyskania komórek z jej wykorzystaniem mniej inwazyjny.

Odkryto, iż w tkance tłuszczowej znajduje się blisko 500 razy więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym **(2). Stwarza to możliwość innowacyjnych rozwiązań w leczeniu schorzeń u Pacjentów w każdym wieku. Zarówno aktywnych sportowo (po kontuzjach), jak i cierpiących na zwyrodnienia stawów.

Komórki macierzyste są niezastąpionym narzędziem medycyny regeneracyjnej wykorzystywanym w wielu przypadkach, m.in. w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, rekonstrukcji tkanki kostnej i chrzęstnej a także w chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej, terapii układu sercowo-naczyniowego oraz dokrewnego.

W wielu wypadkach terapię MSC można łączyć z terapią PRP uzyskując jeszcze lepsze efekty w odbudowie uszkodzonych tkanek.

Terapia stymuluje procesy naprawcze poprzez zwiększenie powstawania naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze odżywienie tkanek. Ma również działanie przeciwzapalne a także przyspiesza gojenie.

Zastosowanie tych zabiegów w ortopedii jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, u których przyczyną dolegliwości są uszkodzenia w obrębie:

 • chrząstki
 • ścięgien
 • więzadeł
 • mięśni
 • torebek stawowych

Najczęstsze wskazania do terapii MSC lub/i PRP w ortopedii:

 • zmiany zwyrodnieniowe
 • bóle stawów spowodowane uszkodzeniem wewnątrzstawowym (kolanowe, biodrowe, ramienne, łokcie, nadgarstki i in.)
 • urazy i rekonstrukcja chrząstki stawowej
 • urazy i rekonstrukcja więzadeł ( np. więzadło krzyżowe przednie)
 • urazy i rekonstrukcja łąkotek
 • przeciążenia i uszkodzenia mięśni, ścięgien ( łokieć golfisty/tenisisty, rozcięgno podeszwowe)
 • oderwania przyczepu ścięgien

W przypadku terapii osoczem bogatopłytkowym PRP Pacjent odbywa trzy wizyty gabinetowe. Podczas pierwszej odbywa się konsultacja i kwalifikacja Pacjenta z wykorzystaniem diagnostyki USG. W kolejnej następuje pobranie krwi od Pacjenta, odwirowanie frakcji PRP z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia oraz wstrzyknięcie preparatu w miejsce docelowe pod kontrolą USG. Ostatnia wizyta ma charakter kontrolny. Zalecane jest łączenie terapii osoczem bogatopłytkowym PRP z fizjoterapią (rozpoczęcie rehabilitacji po 2 tyg. od zabiegu), co znacznie zwiększa efektywność zabiegu.

W przypadku terapii mezenchymalnymi komórkami macierzystymi MSC potrzebne są również trzy wizyty. Z tym, że druga wizyta odbywa się na sali zabiegowej/operacyjnej, gdzie lekarz pobiera od Pacjenta tkankę tłuszczową w znieczuleniu miejscowym. Wtedy też – po odseparowaniu odpowiedniej frakcji – następuje wstrzyknięcie preparatu pod kontrolą USG. W przypadku łączenia terapii z PRP następuje też jednoczesne wstrzyknięcie wcześniej przygotowanego preparatu PRP. Po zakończeniu terapii mezenchymalnymi komórkami macierzystymi MSC zalecana jest rehabilitacja mająca na celu utrwalenie i zwiększenie efektywności zabiegu.

W CRS Clinic terapię osoczem bogatopłytkowym PRP oraz mezenchymalnymi komórkami macierzystymi MSC prowadzi jeden z pionierów tego rodzaju zabiegów w Polsce, lek.med. Jan Kośmider. Informacje o zabiegach tutaj.

*(1) – źródło: Jezierska-Woźniak, Katarzyna, et al. „Wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako źródła mezenchymalnych komórek macierzystych Use of adipose tissue as a source of mesenchymal stem cells.” Journal cover 70 (2016).

*(2) – źródło: Ralf Hass, Cornelia Kasper, Stefanie Böhm, and Roland Jacobs „Different populations and sources of human mesenchymal stem cells (MSC): A comparison of adult and neonatal tissue-derived MSC”

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Skontaktuj się z nami