Twoje ABC na ból pięty.

Autor: Patryk

Czas czytania: 2 minuty

Ból pięty może występować zarówno u osób mało aktywnych jak i u tych, które trenują bardzo intensywnie. Powodów może być  naprawdę wiele. Najczęściej lekarz zleca nam zrobić RTG i słyszymy diagnozę – „ostroga piętowa” – co w praktyce oznacza zapalenie rozcięgna podeszwowego w okolicy przyczepu do guza piętowego.  Zdradzimy Wam kilka sposobów (tricków), które w połączeniu efektywnie niwelują uporczywy ból podczas chodzenia.

A. Po pierwsze zacznijcie kilka razy dziennie rozciągać łydkę na dwa sposoby:

Zdj1. Rozciąganie prawej łydki. Kolano wyprostowane, pięta nie odrywa się od podłogi. Palce tylnej stopy skierowane w przód. Pozostajemy w pozycji ok 15 sek. Powtarzamy 3 razy.

Zdj2. Rozciąganie mięśni płaszczkowatych łydek, obustronnie. Pięty nie odrywają się od podłogi, uginamy kolana, wytrzymujemy 15 sek.

B. Dodajcie rolowanie spodu stopy na rolce do masażu stóp (można użyć małej butelki coca-coli) oraz całych łydek i ud na rollerze

C. Wybierzcie się na fizjoterapię i serię zabiegów falą uderzeniową.

Każdy ból warto zdiagnozować ze specjalistą – czasami ból pięty promieniuje w górę na mięśnie łydki. Wtedy należy wykluczyć problemy z układem żylnym i spróbować terapii na punktach spustowych bólu mięśnia płaszczkowatego i dwugłowego łydki. (ang. trigger points).

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Skontaktuj się z nami