Złamanie Collesa
Przyczyny
Typową przyczyną złamania Collesa jest uraz bezpośredni – upadek na wyprostowaną rękę. Uraz opisany jako “złamanie Collesa” polega na uszkodzeniu końca dalszego kości promieniowej (okolica nadgarstka).
Objawy
- ból w okolicy nadgarstka
- bolesne ograniczenie ruchomości
- obrzęk
- deformacja nadgarstka w przypadku złamania z przemieszczeniem
Diagnoza
Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz zdjęcia rentgenowskiego (RTG). W przypadku rozpoznania złamania przezstawowego, konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej w celu dokładnego określenia stopnia przemieszczenia odłamów.

Leczenie
Nieprzemieszczone złamania można leczyć zachowawczo poprzez zastosowanie sztywnego unieruchomienia przez okres około 4-6 tygodni.
W przypadku złamań przezstawowych i/lub wieloodłamowych z przemieszczeniem odłamów konieczne jest leczenie operacyjne. Zabieg może polegać na zamkniętej repozycji odłamów i przezskórnej stabilizacji drutami Kirschnera lub otwartej repozycji i stabilizacji płytą i śrubami (najczęściej dedykowaną płyta dłoniowa). Dobór techniki operacyjnej i użyte materiały do stabilizacji odłamów są dobierane indywidualnie po klinicznej ocenie danego przypadku.