Zespół de Qurvaina

Przyczyny

Etiologia Zespołu de Quervaina nie jest do końca znana. Często do wywołania objawów prowadzi przeciążenie mechaniczne – powtarzalne ruchy kciuka. Choroba polega na utrzymującym się stanie zapalnym pochewek ścięgien kciuka odpowiedzialnych za jego prostowanie i odwiedzenie.

Bardzo często dotyczy ona młodych matek (“kciuk matki”), które przeciążają dłonie w czasie opieki nad dzieckiem i w czasie innych prac domowych. Oprócz osób wykonujących pracę fizyczną osobną grupę stanowią osoby piszące dużo sms’ów wykorzystując do tej czynności właśnie kciuki. Czynnikiem wywołującym zespół de Quervaina może być również reumatoidalne zapalenie stawów, urazy kciuka i nadgarstka.

Najczęściej objawia się przewlekłym i dość intensywnym bólem nadgarstka, który występuje podczas prostowania i odwodzenia kciuka. Zazwyczaj jest to ból promieniujący do przedramienia, utrudniający wykonywanie codziennych czynności (np. mycie zębów).

Objawy 

  • silny ból kciuka (prostowanie, odwiedzenie, przywiedzenie)
  • ból promieniujący wzdłuż przedramienia (po stronie kciuka)

Diagnoza

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego. Diagnoza potwierdzana jest badaniem ultrsonograficznym (USG), na którym widoczne jest pogrubienie pochewek ścięgnistych odpowiednich ścięgien. 

Leczenie

W fazie początkowej stosujemy leczenie farmakologiczne w połączeniu z fizjoterapią. Do pochewki ścięgna – pod kontrolą USG – podawany jest środek przeciwzapalny, co powoduje zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie obrzęku i zmniejszenie bólu. W takich warunkach Pacjent poddawany jest fizjoterapii polegającej na polepszeniu funkcji mięśni i ścięgien otaczających kciuk i nadgarstek. Niezbędnym elementem jest poprawa ergonomii pracy fizycznej. 

Specjaliści 

ortopeda Grzegorz Torba

ortopeda Mateusz Przybycień