Kciuk narciarza

Przyczyny

Typową przyczyną tego urazu jest pociągnięcie za kciuk paskiem kijka narciarskiego po upadku w trakcie uprawianie narciarstwa. Tego typu uraz powoduje rozerwanie więzadła pobocznego odłokciowego w okolicy przyczepu dalszego. Uszkodzenie aparatu więzadłowego może prowadzić do niestabilności stawu śródręczno-paliczkowego kciuka co mocno zaburza funkcjonalność dłoni.  

Objawy

  • ból okolicy kciuka
  • obrzęk
  • bólowe ograniczenie ruchomości kciuka
  • niestabilność kciuka

Diagnoza

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego. Diagnostyka ultrasonograficzna (USG) będzie przydatna do oszacowania rozległości uszkodzenia aparatu więzadłowego. Zdjęcie rentgenowskie (RTG) wykonuje  się w celu wyeliminowania złamania kości. 

Leczenie 

W przypadkach lżejszych zaleca się leczenie zachowawcze polegające na unieruchomieniu palca w sztywnym opatrunku na okres 3-6 tygodni. 

W przypadkach większych uszkodzeń takich jak np. uszkodzenie więzadła ze złamaniem awulsyjnym kości lub wystąpieniu objawów niestabilności kciuka zaleca się leczenie operacyjne. Świeże uszkodzenia przebiegające z cofnięciem się więzadła i jego uwięźnięciem w otaczających tkankach również są wskazaniem do procedury chirurgicznej. 

SPECJALIŚCI

ortopeda Maciej Bazała