Hydrodekompresja – nieoperacyjne leczenie cieśni nadgarstka

Jak wykonuje się zabieg? Jakie są zalety hydrodekompresji? Czy jest dla każdego chorego z cieśnią?

Autor: dr Andrzej Kowalczyk

Czas czytania: 10 minut

 

Czym jest zabieg hydrodekompresji nerwu pośrodkowego?

Pierwsze doniesienia naukowe o nieoperacyjnym leczeniu zespołu cieśni nadgarstka pojawiły się w artykułach naukowych kilka lat temu. Pierwsze zabiegi hydrodekompresji w Polsce zostały przeprowadzone w CRS Clinic w 2019 roku. Od tego czasu zespół naszych sonochirurgów zdiagnozował i wyleczył tą metodą ponad 1000 Pacjentów.

Zabieg hydrodekompresji stosujemy z powodzeniem w leczeniu zespołu kanału cieśni nadgarstka. W zespole tym dochodzi do ucisku na nerw pośrodkowy przebiegający w obrębie nadgarstka. Na skutek ucisku dochodzi do wywołania szeregu dolegliwości poważnie zaburzających normalne funkcjonowanie Pacjenta. Są to m.in.: ból w okolice nadgarstka, mrowienia i drętwienia palców, bóle nocne dłoni. 

W czasie zabiegu następuje odbarczenie nerwu pośrodkowego. Już w momencie zabiegu zmniejszeniu ulega ciśnienie wewnątrz tzw. kanału nadgarstka. Efektem jest bardzo szybkie polepszenie zarówno warunków do lepszego ukrwienia nerwu jak i jego swobodnego przesuwania się względem sąsiadujących ścięgien i innych tkanek. Jednocześnie zaczynają działać leki, których zadaniem jest obniżenie stanu zapalnego i zmniejszenie obrzęku nerwu. 

Jak wykonujemy zabieg hydrodekompresji?

Zabieg hydrodekompresji wykonywany jest już w czasie pierwszej konsultacji ze specjalistą ortopedą. W czasie konsultacji lekarz przeprowadza wywiad oraz badanie kliniczne nadgarstka oraz wykonuje ultrasonograficzne badanie diagnostyczne. Po potwierdzeniu wskazań do wykonania zabiegu może przystąpić do przeprowadzenia samego zabiegu. 

Zabieg hydrodekompresji jest zabiegiem sonochirurgicznym. Oznacza to, że do jego prawidłowego przeprowadzenia (podobnie jak do dobrej diagnostyki) niezbędny jest wysokiej jakości aparat ultrasonograficzny (USG). Dzięki niemu, na ekranie monitora, uzyskujemy bardzo dokładny i szczegółowy obraz nerwu oraz tkanek go otaczających. W takich warunkach specjalista sonochirurg może dokonać precyzyjnej oceny nerwu oraz przeprowadzić celowany zabieg.  W czasie całego zabiegu lekarz widzi tor poruszającej się igły zabiegowej i dzięki temu dociera dokładnie w miejsce problemu. 

Zabieg hydrodekompresji nie jest tzw. “blokadą” czyli samym podaniem leku przeciwzapalnego (sterydu) w okolicę nerwu pośrodkowego, którą często wykonuje się “na oko” czyli bez kontroli USG. 

cieśń nadgarstka leczenie

Dzięki precyzyjnemu podaniu większej ilości płynu w bezpośrednią okolicę uciśniętego nerwu uzyskujemy efekt odseparowania tkanki nerwowej od otaczających ją ścięgien. Właśnie ten efekt, w połączeniu z działaniem leku przeciwzapalnego, pozwala na:

  • szybki efekt przeciwbólowy – nerw nie jest bezpośrednio uciśnięty przez ścięgna, poprawia się krążenie w jego obrębie dzięki czemu zaczyna normalnie pracować i się regenerować
  • stwarzamy warunki do poprawy jego ruchomości – co jest kluczowo ważne dla uzyskania trwałej poprawy samopoczucia Pacjenta. 

Jedną z głównych przyczyn występowania dolegliwości bólowych, drętwienia i mrowienia w zespole cieśni kanału nadgarstka jest ograniczenie ruchomości nerwu pośrodkowego. Nerw pośrodkowy, aby normalnie funkcjonować i przewodzić bodźce musi być rozciągany – tak jak się to dzieje podczas normalnych ruchów dłonią i całą kończyna górną. W sytuacji cieśni nadgarstka ruch ten jest ograniczony, a niekiedy wręcz niemożliwy za sprawą obrzęku i „sklejenia” z otaczającymi tkankami.

Czy zabieg hydrodekompresji jest bolesny?

Zabieg hydrodekompresji nie jest bolesny. W czasie całej procedury dbamy o dobre samopoczucie naszych Pacjentów. W czasie zabiegu podawany jest Pacjentowi lek znieczulający, aby wyeliminować nieprzyjemne odczucia. 

Dla kogo przeznaczony jest zabieg hydrodekompresji – leczenie cieśni nadgarstka?

Zabieg hydrodekompresji w przebiegu zespołu kanału cieśni nadgarstka przeznaczony jest dla wszystkich Pacjentów cierpiących na tę chorobę. 

Szczególnie dobre rezultaty uzyskujemy u chorych w początkowej lub średnio zaawansowanej fazie choroby. U Pacjentów w fazie mocno zaawansowanej o przeprowadzeniu zabiegu decyduje wynik badania klinicznego oraz diagnostyki obrazowej. 

Należy podkreślić, że zabieg hydrodekompresji nie przekreśla możliwości leczenia operacyjnego. W związku z tym może być bezpieczną metodą leczenia nieoperacyjnego nawet w ciężkich przypadkach i próbą ulżenia w bólu i pozostałych dolegliwościach. 

Ze względu na bardzo ograniczone przeciwwskazania do zastosowania tej metody hydrodekompresja jest pierwszorzędną metodą dla osób, które nie mogą ( z powodu przeciwwskazań) lub nie chcą podejmować leczenia operacyjnego.  

Niewątpliwe walory hydrodekompresji to brak wymuszonej, w porównaniu do zabiegi operacyjnego, kilkutygodniowej przerwy w normalnym funkcjonowaniu po zabiegu. W przypadku operacji związane jest to z czasem gojenia się blizny pooperacyjnej i obowiązkowym usztywnieniem ręki. Z tego powodu hydrodekompresja jest idealną metodą dla osób aktywnych i obawiających się przebywania kilka tygodni na zwolnieniu lekarskim.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu hydrodekompresji?

Kwalifikacja do zabiegu hydrodekompresji nie wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania i dodatkowych badań. Odbywa się bezpośrednio w czasie pierwszej wizyty w naszym ośrodku. 

Ortopeda przeprowadza wywiad oraz badanie kliniczne Pacjenta. Jeśli badanie kliniczne wstępnie potwierdza wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka przeprowadzane jest badanie diagnostyczne za pomocą ultrasonografu (USG)w celu jego potwierdzenia oraz dokładnego zlokalizowania zmian chorobowych. 

cieśń nadgarstka leczenie

W badaniu USG doświadczony specjalista szuka typowych dla tego schorzenia obrazów do których zaliczamy: obrzęk nerwu pośrodkowego, pogrubienie więzadła poprzecznego nadgarstka, przeciążenie ścięgien w kanale nadgarstka, obniżenie ruchomości nerwu pośrodkowego. 

Dodatkowo w czasie badania USG, u osób które przeszły wcześniej operację cieśni kanału nadgarstka, można ocenić rozległość i elastyczność wewnętrznych blizn pooperacyjnych. Część naszych Pacjentów to osoby, które były poddane zabiegowi operacyjnemu, ale odczuwają nawrót dolegliwości.  

Hydrodekompresja cieśni nadgarstka — opinie

Zabieg hydrodekompresji niesie ze sobą szereg zalet. Do tych najczęściej wymienianych w literaturze medycznej oraz zgłaszanych przez naszych Pacjentów należą:

  • możliwość zastosowania praktycznie w każdym stadium zaawansowania zespołu cieśni nadgarstka
    Technika zabiegowa pozwala na jej zastosowanie w zasadzie w każdym przypadku – także u Pacjentów z zaawansowaną postacią schorzenia. 
  • brak blizn na skórze
    Zabieg hydrodekompresji przeprowadzany jest cienką igłą iniekcyjną więc nie pozostawia po sobie żadnych śladów na skórze Pacjenta.
  • brak zrostów pozabiegowych
    W wyniku zabiegu operacyjnego zawsze tworzą się pod powierzchnią skóry blizny wewnętrzne. W około 20% przypadków dochodzi do ich rozrostu powodującego powtórny ucisk na nerw pośrodkowy i konieczność dalszego leczenia. Zabieg hydrodekompresji – jako leczenie sonochirurgiczne – nie powoduje bliznowacenia wewnętrznych tkanek. Wręcz przeciwnie – u osób po operacjach u których z powodu blizny występują dolegliwości jest to doskonała technika, która umożliwia „rozepchnięcie” zrostów.
  • możliwość natychmiastowego używania ręki – brak zwolnienia lekarskiego
    Po zabiegu hydrodekompresji Pacjent może używać dłoni bezpośrednio po wyjściu z gabinetu zabiegowego. Zalecamy jedynie unikanie dźwigania i szarpania ręką przez 2 dni. W praktyce Pacjent może wrócić do czynności zawodowych i dnia codziennego na drugi dzień po zabiegu.
  • możliwość natychmiastowej, intensywnej rehabilitacji
    Po zabiegu hydrodekompresji cieśni nadgarstka zalecamy konsultację fizjoterapeutyczną w naszym ośrodku. Związane to jest z naszymi wieloletnimi obserwacjami. Pacjenci, którzy są pod opieką fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu tego schorzenia odczuwają szybszą i większą poprawę swojego zdrowia, a efekt zabiegu utrzymuje się u nich dłużej. 
  • szybkie zmniejszenie objawów
    Uwolnienie od nacisku na nerw już podczas wykonywania zabiegu hydrodekompresji powoduje, że Pacjenci często bardzo szybko po zabiegu czują zmniejszanie się objawów schorzenia.
  • brak powikłań pooperacyjnych
    Zabieg hydrodekompresji jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych z zachowanie wszelkich zasad aseptyki bez przecięcia powłok skórnych. W sposób maksymalny ogranicza to możliwość wystąpienia powikłań związanych z zabiegiem operacyjnym i pobytem w szpitalnym oddziale operacyjnym.
  • niższy koszt leczenia w porównaniu do zabiegu operacyjnego
    Warto wspomnieć, że koszt przeprowadzenia procedury sonochirurgicznej jest znacząco niższy niż przy przeprowadzeniu klasycznego zabiegu operacyjnego.

 Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka?

W przypadku operacji chirurgicznej przerwa w pracy jest nieunikniona. Należy być przygotowanym na kilkutygodniowe przebywanie na L4. Związane jest to z czasem gojenia się blizny pooperacyjnej i obowiązkowym usztywnieniem ręki. Stąd pacjenci często nas pytają: ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka? W przeciwieństwie do operacji, zabieg cieśni nadgarstka metodą hydrodekompresji nie wymaga właściwie przebywania na L4 (zwolnieniu lekarskim). Jest więc idealną metodą dla osób aktywnych i obawiających się przebywania kilka tygodni na zwolnieniu lekarskim. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort w okolicy nadgarstka, ale normalne czynności nie zaburzają rozpoczętego już procesu regeneracji. Przez 2 dni po zabiegu zalecamy powstrzymanie się od dźwigania ciężarów, wykonywania cięższych prac ręcznych.

Zabieg hydrodekompresji, a praca i zwolnienie lekarskie

W przypadku cięższej pracy fizycznej i wykorzystywaniu w niej tzw. monoruchów czyli dużej ilości tych samych ruchów nadgarstkiem rekomendujemy powstrzymanie się lub ograniczenie w jej wykonywaniu przez 2-3 dni bezpośrednio po zabiegu. 

Po zabiegu hydrodekompresji zwolnienie lekarskie jest wydawane na prośbę Pacjenta – sam zabieg nie wymaga tego rodzaju zabezpieczenia. 

Rehabilitacja po zabiegu hydrodekompresji

Po zabiegu hydrodekompresji cieśni nadgarstka zalecamy konsultację fizjoterapeutyczną w naszym ośrodku. Związane to jest z naszymi wieloletnimi obserwacjami. Pacjenci, którzy są pod opieką fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu tego schorzenia odczuwają szybszą i większą poprawę swojego zdrowia, a efekt zabiegu utrzymuje się u nich dłużej.

Szczególnie ważne jest to u osób, u których objawy cieśni nadgarstka występują od dłuższego czasu. Poprzez pracę indywidualną i specjalne ćwiczenia możliwe jest uzyskanie przesuwalności nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka i uzyskanie jeszcze lepszego wyniku leczenia.

cieśń nadgarstka leczenie
Cieśń nadgarstka leczenie

Osoby wykonujące pracę fizyczną obciążającą nadgarstki lub osoby pracujące przy komputerach są szczególnie narażone na powroty dolegliwości w przyszłości. W tych grupach szczególnie ważne jest utrzymywanie profilaktyki przeciwdziałającej nawrotom dolegliwości. W czasie fizjoterapii nasi Pacjenci poznają sprawdzone sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o leczeniu zespołu cieśni nadgarstka kliknij tutaj: Rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka.

Jaki jest efekt zabiegu hydrodekompresji?

Od 2018 roku wykonaliśmy ponad 1000 zabiegów hydrodekompresji w przebiegu zespołu kanału cieśni nadgarstka. To ogromne doświadczenie kliniczne pozwala nam określać tę metodę leczenia jako skuteczną. 

Co ważniejsze opinia ta znajduje potwierdzenie w coraz liczniejszych doniesieniach naukowych z ośrodków medycznych, które parę lat wstecz zdecydowały się na wdrożenie hydrodekompresji jako alternatywy dla operacji. 

Efekt zabiegu hydrodekompresji zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszym i najważniejszym jest etap rozwoju choroby i czas podjęcia specjalistycznego leczenia. 

Im wcześniej zostało podjęte właściwe leczenie tym lepsze uzyskujemy wyniki – od zmniejszenia dolegliwości po całkowite ich wyeliminowanie. 

Drugi czynnik jest związany ze stosowaniem ćwiczeń, które są przekazywane na pozabiegowej konsultacji z fizjoterapeutą. Specjalistyczne podejście, wynikające z naszych bogatych doświadczeń, dobrane indywidualnie ćwiczenia wspomagają efekt leczenia, przedłużają działanie zabiegu sonochirurgicznego oraz przeciwdziałają nawrotom dolegliwości.

Specjaliści leczący metodą hydrodekompresji

lek. Piotr Truszewski Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
lek. Mateusz Przybycień Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Odczuwasz ból? Nie wiesz co Ci dolega? Zadzwoń i porozmawiaj z konsultantką medyczną.

Zadzwoń 516 167 506

Weronika Borys

konsultantka medyczna

Skontaktuj się z nami