Nasi specjaliści na Joint Preservation Congress 2017!

kasia,

Nasi specjaliści na Joint Preservation Congress 2017!

To już kolejna odsłona wydarzenia skupiającego specjalistów ortopedii z całego świata. W Warszawie odbył się jeden z największych i najbardziej prestiżowych Kongresów w Polsce: Joint Preservation Congress. Tym razem postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie fizjoterapii sportowej. Fizjoterapeuta Tomasz Sołowiński wystąpił z wykładem na temat obciążeń stawu kolanowego podczas jazdy na rowerze.

W kongresie uczestniczył również fizjoterapeuta Jacek Grabowski.

Czytaj dalej

Ćwiczenia w ciąży. Prawdy i mity.

kasia,

Jeżeli dbacie o swoją kondycję fizyczną i właśnie zaszłyście w ciążę, odpowiedzi na poniższe pytania z pewnością rozwieją Wasze wątpliwości na temat ćwiczeń jakie można uprawiać będąc w ciąży.
Pyta Marta Lech – Maciejewska „Super Styler” (MLM) a odpowiada specjalistka CRS Clinic w dziedzinie fizjoterapii kobiet w ciąży -Monika Grzegorzewicz (MG).

Czytaj dalej

Elementy jogi w terapii stawów i kręgosłupa w CRS Clinic.

kasia,

Już od dawna znany jest leczniczy wpływ praktyki jogi na cały organizm człowieka. W CRS Clinic coraz częściej wykorzystujemy elementy jogi wg Iyengara podczas fizjoterapii.

Dlaczego akurat ten rodzaj jogi jest szczególnie przydatny w fizjoterapii? Bo zwraca uwagę na aspekt różnic pomiędzy budową anatomiczną oraz „kondycją układu ruchu” pomiędzy praktykującymi jogę. Dzięki temu osoby z dysfunkcjami ukłądu ruchu (stawów, mięśni, kręgosłupa) mogą zacząć swoją przygodę z jogą pod okiem fizjoterapeuty.

Czytaj dalej

Zaczynasz biegać? Dowiedz się na co zwrócić uwagę żeby nie nabawić się kontuzji!

kasia,

Kiedy zbliża się wiosna coraz więcej osób decyduje się, żeby zacząć biegać. Na co powinni zwrócić uwagę, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Jeśli osoba dopiero zaczyna przygodę z bieganiem a w szczególności jeśli do tej pory nie była aktywna sportowo i w dodatku ma siedzącą pracę, powinna zdecydowanie przed rozpoczęciem treningów sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem braku przeciwwskazań do biegania. Konsultacja z lekarzem medycyny sportowej pozwoli wykluczyć przeszkody medyczne m.in. te od strony układu krążeniowo-oddechowego, natomiast konsultacja fizjoterapeutyczna – bariery funkcjonalne, czyli te wynikające z deficytów czynnościowych narządu ruchu jak ograniczeń w ruchomości stawów, sile mięśniowej, stabilności, koordynacji nerwowo-mięśniowej etc.

Trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać do biegania?

Czytaj dalej

Koniec ery nudnych i nieefektywnych ćwiczeń mięśni dna miednicy! Poznajcie aplikację PelviFly!

kasia,

 

Dzięki aplikacjom mobilnym możemy być pod czujną „obserwacją” fizjoterapeuty i trenować mięśnie dna miednicy nie wychodząc z domu.

 

Trening mięśni dna miednicy przeznaczony jest dla kobiet:

  • chcących wrócić do formy po porodzie,
  • będących w okresie przed i w trakcie menopauzy,
  • mających objawy nietrzymania moczu podczas wysiłku,
  • aktywnie uprawiających sport,
  • chcących poprawić jakość życia seksualnego.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które rekomenduje ćwiczenia jako pierwszy krok w procesie leczenia powikłań poporodowych związanych z niewydolnością tzw. „mięśni Kegla”, CRS Clinic ma w swojej ofercie fizjoterapię przeznaczoną tylko dla kobiet.

Czytaj dalej

Rola napięcia mięśniowo – powięziowego i jego wpływ na wyniki sportowe.

kasia,

Aby wyjaśnić rolę prawidłowego napięcia mięśniowo- powięziowego zacznijmy od analizy dnia codziennego. Okazuje się, że nasza praca, stres a także podejmowane przez nas różne rodzaje aktywności fizycznej  – mają ogromny wpływ na występujące w naszym organizmie napięcie mięśniowo – powięziowe. Często aktywności dnia codziennego mogą prowadzić do zaburzeń napięcia mięśniowo- powięziowego i powodować liczne ograniczenia w naszym ciele.

Czytaj dalej

Trening na trampolinach a wydolność mięśni dna miednicy u kobiet.

kasia,

Jumping fitness, czyli zajęcia, które całościowo odbywają się na mini trampolinach cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet. Ta świetna zabawa oraz ciekawie zbudowane treningi cieszą, dopóki uczestniczki nie zauważą u siebie pierwszych epizodów gubienia moczu. Często zdarza się, że kobiece mięśnie dna miednicy potocznie nazywane mięśniami Kegla nie potrafią znieść obciążeń, które generowane są w trakcie godzinnego treningu na trampolinie. Szybka zmiana tempa skoków wpływa na zaburzenia częstotliwości skurczów mięśni dna miednicy. W wyniku częstych i długotrwałych treningów kobiety tracą kontrolę nad tymi mięśniami. Dochodzi do zaburzeń prawidłowych reakcji, co może doprowadzić do przykrych konsekwencji, tj. nietrzymania moczu, czy obniżenia narządu rodnego. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są kobiety, u których mięśnie dna miednicy są dodatkowo osłabione w wyniku ciąży i porodu.

Jeżeli masz wątpliwości czy trening z trampolinami jest odpowiedni dla Ciebie, sprawdź wydolność swoich mięśni dna miednicy podczas konsultacji UG w CRS Clinic. Fizjoterapeutka Monika Grzesik wytłumaczy Ci co robić aby trening był bezpieczny.

Zapraszamy!

Czy wiesz, że możliwa jest rehabilitacja w wodzie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL)?

kasia,

O atutach rehabilitacji w wodzie przeczytasz w artykule, którego współautorem jest Robert Slodownik – fizjoterapeuta CRS Clinic.

Pełen tekst artykułu: „Rehabilitacja w wodzie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL)” tutaj :Ogonowska_Slodownik_2016.

Czym IGŁOTERAPIA różni się od AKUPUNKTURY?

kasia,

Mimo, że suche igłowanie (dry needling) bywa niekiedy w popularnym piśmiennictwie nazywane „zachodnią akupunkturą”, nie ma z akupunkturą nic wspólnego poza wykorzystaniem tego samego narzędzia, czyli igły. W akupunkturze, która wywodzi się z tradycyjnych wschodnich systemów medycznych nakłuwa się z góry określone punkty w przypadku istnienia różnych dolegliwości. Zabieg ma na celu leczenie poprzez przywrócenie równowagi energii w organizmie.

Czytaj dalej